Dywany i ich rodzaje?
Jakie są rodzaje dywanów?

Mówi się, że sprzątanie pomaga w pozbyciu się stresu. Jednakże jest to zajęcie czasochłonne i przede wszystkim wymagające włożenia dość sporego wkładu energii. Niby chcemy coś zrobić, ale zawsze znajdziemy wymówkę, aby jednak odłożyć to na następny dzień. Tak to już jest, ludzie są po prostu ze swej natury są istotami leniwymi. Dlatego powinniśmy nabywać do naszego domu takie przedmioty, które nie sprawiają zbyt dużych trudności w utrzymaniu czystości.

Weźmy na ten przykład podłogę, która jest jedną z bardziej istotnych powierzchni w każdym domu. To po niej się poruszamy i na nią kładziemy większość rzeczy, przez co jest ona narażona na duże zniszczenia.
W momencie położenia paneli decydujemy się często na kupno wykładziny bądź dywanu. Przede wszystkim chroni to podłogę przed jej uszkodzeniem, gdyż nie da się łatwo wymienić jednego zniszczonego elementu paneli. Wiadomo, że dobrej klasy panele podłogowe kosztują znacznie więcej niż przeciętny dywan. Zatem lepiej jest zainwestować dodatkowo w dywan, aby ostatecznie zaoszczędzić na wydatkach. Jednakże w tym momencie powstaje problem utrzymania w pożądanej czystości naszego dywanu. Własnoręczne i regularne czyszczenie go będzie monotonne i może nie dawać dobrych rezultatów.

Aby dobrze przeprowadzić proces czyszczenia, najpierw należy go odkurzyć, potem wytrzepać, następnie znowu odkurzyć i ewentualnie uprać. Dla zyskania czasu wynaleziono tzw. dywan PCV, który bardzo łatwo się czyści. Jest to wykładzina, która popularnie nazywana jest gumoleum. Wykładziny tego typu są jednowarstwowe lub wielowarstwowe.

Te pierwsze, czyli homogeniczne są jednolite na całej swojej powierzchni (warstwa ścieralna). Mogą być one różnokolorowe, jednak z wyniku produkcji mogą wystąpić na nich grudki.

Drugi typ, czyli wielowarstwowa (heterogoniczna) zbudowana jest z kilku warstw, a dokładnie z trzech. Pierwsza to warstwa ścieralna, która jest bardzo wytrzymała, druga to warstwa dekoracyjna, gdzie znajduje się odpowiedni wzór, a ostatnia to warstwa przemysłowa. Wykładzina PCV wielowarstwowa doskonale swoją funkcję spełni w miejscach szczególnie często używanych, w często uczęszczanych ciągach komunikacyjnych. Tego typu wykładzina jest  bardzo wytrzymała i dzięki wykonania jej z tworzywa podobnego do gumy, łatwo z niej zetrzeć wszelkie plamy.