Wykładzina czy dywan?
Lepszym rozwiązaniem jest dywan, czy wykładzina?

Każdy kto usłyszy słowo wykładzina myśli od razu o dywanie. Jednak należy rozróżnić te dwa pojęcia, ponieważ nie są to te same rzeczy.

Dywan to tkanina, która ma przykryć podłoże. Jest on zawsze wykonany z jakiegoś materiału miękkiego. Można go zarówno położyć na panele, jak i na zwykłe podłoże. Raczej jest to element ozdobny, chociaż w starych budynkach kładzie się go nawet na beton lub drewniane belki. W momencie, gdy dywan służy do dekoracji, to istnieje możliwość jego zdjęcia, przenoszenia. Natomiast w niektórych mieszkaniach jest on usytuowany również pod meblami, więc zazwyczaj jest już tam umieszczony na stałe. Komfortem małego, przenośnego dywanu jest to, że kiedy przychodzą goście, to możemy go bez problemu zdjąć, aby się nie wytarł albo mocno nie zabrudził. Natomiast dywan umieszczony na stałe w pokoju, narażony jest na liczne zabrudzenia i ścieranie się. Dywany są na pewno estetyczne i potrafią uczynić pokój ciekawszym.

Jeżeli zaś chodzi o wykładziny, to istnieją ich dwa rodzaje. Zatem jest wykładzina dywanowa i PCV. Ta pierwsza jest bardzo podobna do zwykłego dywanu. Przede wszystkim wykonana jest z tkaniny i może być różnych rozmiarów. Mogą być to małe wykładziny ozdobne oraz duże wykładziny pokrywające cały pokój. Natomiast wykładzina PCV jest to inaczej gumoleum. Jest to wykładzina, która jest wzorzysta, ale ma konsystencję gumy. Jest wykonana ze specjalnego materiału, który pozwala na szybkie i skuteczne wytarcie wszystkich plam. Jednak jest narażona na rozdarcie się. Najlepiej spełnia swoją funkcję w przedpokoju lub kuchni. Wygląda ona estetycznie i najlepiej zetrzeć z niej plamy.

Jak widać obydwa te pojęcia mają inne znaczenie, chociaż mają ze sobą dużo wspólnego. Gdyby człowiek nie wynalazł gumoleum, to nikt nie spodziewałby się, że wykładzina i dywan to dwie odrębne rzeczy.